Site icon BGA Cyber Security – Siber Güvenlik Çözümleri

2010 Yılı Türkiye Siber Tehditler Sıralaması

Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından gerçekleştirilen, 600 ayrı güvenlik uzmanın katıldığı “2010 Yılı Türkiye Siber Tehditler Sıralaması” isimli anket çalışmasının sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Ülkemizde siber güvenlik konusunda katılımın bu denli yüksek olduğu nadir çalışmalardan biri olan “2010 yılı Siber Tehdit Sıralaması” Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en kritik siber tehdit unsurlarını da ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre ülkemiz için siber tehditler arasında ilk 2’yi virüsler ve Ddos saldırıları oluşturuyor.

Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından yapılan anket, hem internet üzerinden online yöntemlerle, hem de güvenlik konusunda en önemli konferanslardan biri olan AnkaSec Güvenlik Konferansı’nda uzmanlara sorularak gerçekleştirildi.

Bu iki yöntemle toplanan bilgilere göre DDoS saldırıları her zaman olduğu gibi siber güvenlik alanındaki önemini koruyor. Ankete göre ortaya çıkan kayda değer sonuçlardan bir diğeri de kurumlar için halen en kritik tehlike virüsler ve kötü niyetli yazılımlardan kaynaklanıyor.

Çalışma, şirket çalışanlarının oluşturduğu tehditlerin de artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bilgi sızma/sızdırma oranı da azımsanmayacak derecede şirketler için problem unsuru olarak gözükmekte.

Exit mobile version