BGA Security
Makaleler

Angular JS ve Node JS Güvenliği

Angular JS ve Node Js son dönemin popüler javascript kütüphaneleridir. Popüler olması elbette kötü niyetli kişilerin de ilgisini çekmektedir. Bu yazıda AngularJS ile Node.js üzerindeki zafiyetlere ve bu zafiyetlere karşı alınacak önlemlere değinilecektir. AngularJS ve Node.js’den bahsetmeden önce JavaScript, JavaScript Kütüphaneleri, MVC, açık kaynak kod, element, DOM ve directive kavramlarına değinmemizde yarar vardır.

Java ve Script kelimelerinin birleştirilmesi sonucu bu adı alan JavaScript bir betik dilidir. Java ve script kelimelerinin baş harflerinden hareket ile JS şeklinde kısaltma yapılmaktadır. Script’in Türkçe karşılığı bilişim sözlüklerinde ‘Betik’ olarak tabir edilmektedir. Bir tiyatro oyununa ait senaryoyu scripte yani betiğe benzetebiliriz, oyun boyunca oyuncuların ne yapacakları ve pozisyonlarını içerir, oyunu sergilemek için oluşturulmuş talimatlar serisi de diyebiliriz.

Angular JS ve Node JS Güvenliği

Java ve JavaScript’in aslında tek ortak yönü isimlerinde java kelimesinin geçmesidir. 1995 yılında Sun Microsystems firması Java adında yeni bir programlama dili piyasaya sürüyor daha sonra Netscape firması bir betik dili geliştiriyor ve bunun daha popüler olması adına ismini JavaScript koyarak piyasaya sürüyor. Java programlama dili iken JavaScript bir betik dilidir ve ikisini karıştırmamamız gerekir.

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.