BGA Security
Makaleler

Microsoft SQL Server Sızma ve Güvenlik Testi Çalışmaları

Microsoft SQL Server, 1989 yılında beri Microsoft firması tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi üzerinde çalışan İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemidir. (Relational Database Management System, Kıs. RDMS) İlişkisel veritabanı yönetim sistemi olma özelliğe sahip veritabanlarında veriler satırlar ve sütunlar içeren tablolar halinde ve birbirleri arasında ilişki olacak şekilde tutulur.

Microsoft SQL Server, DB-Engines https://db-engines.com/en/system/Microsoft+SQL+Server, Şubat 2015) verilerine göre Şubat 2015 itibariyle dünya üzerinde en çok kullanılan üçüncü veritabanıdır. Büyük küçük birçok kurum Microsoft SQL Server’ı bilişim sistemlerinde kullanmaktadır ve güvenlik testleri esnasında sızma testi uzmanlarının karşısına oldukça fazla çıkmaktadır.

Yazı kısaca Microsoft SQL Server bulunan bir ağ içerisinde hedef veritabanı üzerinde keşif çalışmaları nasıl yapılır, yetkili hesap bilgisi nasıl ele geçirilir, ele geçirilen hesap ile diğer hesapların parola özetleri nasıl ele geçirilir, yetkisiz hesap ile nasıl hak yükseltilir ve ele geçirilen hesap ile işletim sistemi nasıl ele geçirilir sorularına cevap verecek şekilde ve bu konuda fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

Microsoft SQL Server Sızma ve Güvenlik Testi Çalışmaları

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.