BGA Security
Makaleler

Nmap Kullanım Kitapçığı

Nmap kullanım kitapçığı; Nmap, bilgisayar ağları uzmanı Gordon Lyon (Fyodor) tarafından C/C++ ve Python programlama dilleri kullanılarak geliştirilmiş bir güvenlik tarayıcısıdır. Taranan ağın haritasını çıkarabilir ve ağ makinalarında çalışan servislerin durumlarını, işletim sistemlerini, portların durumlarını gözlemleyebilir. Nmap kullanarak ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın işletim sistemi, çalışan fiziksel aygıt tipleri, çalışma süresi, yazılımların hangi servisleri kullandığı, yazılımların sürüm numaraları, bilgisayarın ateş duvarına sahip olup olmadığı, ağ kartının üreticisinin adı gibi bilgiler öğrenilebilmektedir.

Nmap tamamen özgür GPL (General Public Licence) lisanslı yazılımdır ve istendiği takdirde sitesinin ilgili bölümünden kaynak kodu indirilebilmektedir.

Nmap kullanım alanları: Herhangi bir ağ hazırlanırken gerekli ayarların test edilmesinde. Ağ envanteri tutulması, haritalaması, bakımında ve yönetiminde. Bilinmeyen yeni sunucuları tanımlayarak, güvenlik denetimlerinin yapılması. Nmap Çalışma Prensibi Nmap çok güçlü bir uygulama olmasına rağmen, yeni başlayanlar için anlaşılması zordur. Nmap yaklaşık 15 farklı tarama yöntemine ve her tarama için yaklaşık 20 farklı seçeneğe (çıktı seçenekleri dahil) sahiptir. Nmap tarama süreci ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilmiştir…

Nmap Kullanım Kitapçığı

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.