BGA Security
Makaleler

Phishing Saldırılarının Takibi

Phishing, internet tarihinin en eski ve en etkili saldırı türlerinden biridir. Oltalama saldırıları olarak bilinen bu saldırı türünde genel olarak kurbanların e-posta hesaplarına; hediye, indirim veya benzeri cezbedici sahte iletiler gönderilerek parola, kimlik bilgisi veyahut benzeri hassas verilerin çalınması amaçlanır. İletilen e-posta mesajlarındaki zararlı bağlantılar tıklandığı zaman kurbanın av olması sağlanabildiği gibi e-postalar ile ek olarak gönderilen virüslü dosyaların çalıştırılması ile de kurbanların bilgisayarları saldırganlar tarafından ele geçirilebilir.

Phishing Nedir? Phishing Saldırılarının Takibi

Phishing, genel olarak bir kişinin parolasını, banka hesabını veya kredi kartı bilgilerini öğrenmek amacıyla kullanılır. Saldırgan tarafından özel olarak hazırlanan phishing e-postası resmi bir kurumdan geliyormuş gibi ya da gerçek bir e-posta şeklinde görülür. Hazırlanan e- posta yardımıyla bilgisayar kullanıcıları sahte sitelere yönlendirilerek parolalarını vermeleri sağlanır. Diğer bir yandan bu e-postalara eklenen dosyaların çalıştırılması ile kurbanların bilgisayarları ele geçirilerek saldırganın kontrolü altına girebilir. Phishing saldırılarında saldırgan kişi bir “yem” hazırlar ve bu yeme kurbanların takılmasını amaçlar.

Yem genelde maaş zammı, hediye, ücretsiz tatil, para ödülü şeklinde cezbedici senaryolardan oluşturulur. Kurumlar için büyük riskler oluşturan bu saldırı türüne karşı büyük kayıplar yaşanmaması için kurum çalışanlarının bilgilendirilmesi ve özel olarak eğitilmesi gereklidir. Oltalama (Phishing) Saldırılarının Önemi İnternet kullanımı yaygınlaştıkça, kurum çalışanları veya bireysel kullanıcılar daha fazla çevrimiçi olmak, ürün veya hizmetlere erişimde interneti kullanmayı talep etmektedir. Bu noktada internet kullanımının yaygınlaşması ile alışverişlerimiz, bankacılık işlemlerimiz, finansal işlemlerimiz, kurum içi iletişimlerimiz ve benzeri birçok kritik veri internet üzerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.