BGA Security
Makaleler

Siber Tehdit İstihbaratının En Güçlü Silahı SOCMINT

SOCMINT; Sosyal medya istihbaratı, açık veya kapalı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri üzerinden hem müdahaleci hem de müdahaleci olmayan araçları kullanarak elde edilen verilerin analizler yapılarak ortaya çıkartılan siber istihbarattır. SOCMINT, “sosyal medya üzerindeki mevcut bilgilerin analitik kullanımı” olarak tanımlanabilir.

SOCMINT, mesajlar veya gönderilen görüntüler gibi içeriğin ve bir kullanıcının bir sosyal medya ağ sitesi kullandığında ortaya çıkan diğer verilerin izlenmesini içerir. Bu bilgiler kişiden kişiye, kişiden gruba, gruptan gruba, özel ve herkese açık olan etkileşimleri içerir. Bu istihbarat türü, OSINT’in ortaya çıkarttığı bir unsurdur. Bu terim ilk defa, Londra merkezli düşünce kuruluşu Demos’ta, Sosyal Medya Analizi Merkezi için Harp Araştırmaları bölümü profesörü Sir David Omand (2012) ortaya attı.

OSINT; Açık Kaynak İstihbarat, “herhangi bir gizlilik gerektirmeyen, kamuoyuna açık, belirli bir amaç için toplanan bilgilerin”, istihbarat niteliği taşıyıp taşımadığına karar veren bir süzgeçten geçirilmesiyle (analiz edilerek) elde edilen değerli sonuçlardır. Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet, bloglar, raporlar, basın toplantıları, resmi veriler, konuşmalar, hava meteoroloji uyarıları, konferanslar, sempozyumlar, profesyonel yayınlar, akademik belgeler vs… OSINT’i ortaya çıkartan İnternetin yaygınlaşması ve medya kaynaklarının artmasıyla açık kaynağın zenginleşmesidir.

Siber Tehdit İstihbaratının En Güçlü Silahı; SOCMINT

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.