BGA Security
Makaleler

SSH Tünelleme ile İçerik Filtreleyicileri Atlatmak

SSH Tünelleme ile İçerik Filtreleyicileri Atlatmak İşimiz, mesleğimiz gereği çeşitli ortamlarda bulunup internete erişmek, bazı programları (Google Talk, MSN vs) kullanmak istiyoruz fakat bazen bulunduğumuz ortamın şartları bu tip isteklerimize izin vermeyebiliyor. Bazen de herkese açık kablosuz bir ağ ortamında bulunduğumuz için güvenilir tüneller kullanma ihtiyacı hissediyoruz.

Bu tip durumlarda genelde ağ yöneticisine durumu izah ederek bağlantı izni talep edilir. Ağ yöneticisine ulaşılamayacak durumlarda ya da ağ yöneticisini rahatsız etmeden işinizi kendiniz halletmek istediğinizde aşağıda anlatılanları uygulayarak çoğu içerik filtreleme (En popüleri Websense olmak uzere) sistemini atlatabilirsiniz. Kablosuz ağ ortamlarında trafiğinizin izlenmemesi için de kullanılabilir. Benzer şekilde ağ güvenliği yöneticileri kendi ağlarında bu tip gizli tünellerin çalıştırılmasını istemeyebilir.

Burada anlatılan yöntemlerin sisteminizde çalışmaması için yazının son bölümündeki “Nasıl Engellerim” başlıklı kısmı inceleyebilirsiniz. Icerik filtreleme sistemlerini atlatmak icin kullanacağımız yöntem SSH Tünelleme yani SSH’ın SOCKS proxy ozelliğini kullanacağız.

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.