BGA Security
Makaleler

Tehdit Simülasyonu ve Kullanılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Tehdit Simülasyonu (Adversary Simulation) için henüz standart bir tanım oluşturulmamıştır. Aynı kavram için çeşitli kaynaklarda tehdit emülasyonu, mor takım çalışması ve saldırı simülasyonunu gibi ifadelere de rastlanmaktadır. Tehdit simülasyonun amacı, kurumların karşılaşabilecekleri hedef odaklı saldırılara yönelik olarak ağ savunması hazırlamaktır.

Temel olarak Tehdit Simülasyonu aşağıdaki sorulara cevap olmaktadır.

  • Ağınızda hedefe yönelik bir saldırı nasıl ortaya çıkıyor?
  • Hedefli bir saldırgan ağınıza erişim ile ne yapabilir?
  • Mevcut güvenlik durumunuz, hedefli odaklı bir saldırıyı önleme, tespit etme ve bunlara yanıt verme konusunda ne kadar etkilidir?

Genellikle kuruluşlar zamanlarını, kaynaklarını ve bütçelerini kurum ağlarını sıkılaştırma ve dışarıdan gelen saldırılara karşı hızlı bir şekilde cevap verebilmek üzerine odaklamaktadır. Ancak mevcut saldırıların çoğu, basit bir e-posta yoluyla pahalı güvenlik duvarlarını ve çevre korumalarını atlatmaktadır. Dahili ağa erişim elde edildiğinde, yetki yükseltme ve hatta domain yöneticisi gibi yetkileri elde etmek en kolay iş olabilmektedir. Güvenliği dahili olarak geliştirmek ve dahili ağınızdaki riskleri azaltmak için bir sızma testi, güvenlik ekibinizin saldırı imzaları ve taktikleri konusunda eğitmek için gerçek zamanlı olarak iç saldırıları “simüle etmeye” odaklanmaktadır. İğnenin neye benzediğini bilmek, samanlıkta onu bulmanın ilk adımıdır.

Tehdit Simülasyonu ve Kullanılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.