BGA Security
Makaleler

WordPress Güvenliği ve Sıkılaştırma Rehberi

WordPress bir içerik yönetim (CMS) sistemidir. Hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan her türlü içeriği üretebilmenize ve yönetebilmenize ortam sağlayan bir alt yapı sistemidir. WordPress.org WordPress’in geliştirildiği platformdur. Ancak bu platform WordPress.com ile karıştırılmaktadır. WordPress.com, yine WordPress alt yapısı üzerine inşa edilen ücretsiz bir hizmet olmakla beraber WordPress’in geliştirildiği ve halka açıldığı WordPress.org ile altp yapısı dışında hiçbir bağı yoktur. Şu da unutulmamalıdır ki WordPress.com üzerinden alınan ücretsiz hesaplar WordPress’in geniş yelpazesinin tümüne hitap etmemekte ve sınırlı bir kullanım sunulmaktadır. Bu ikisi genelde birbiri ile karıştırılmaktadır. WordPress hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için WordPress.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

WordPress ile kolayca bir içerik yönetim altyapısına sahip olarak birkaç kurulum adımından sonra internet sayfanızı yayına alabilirsiniz. Bunun için bir alan adına ve PHP ve MySQL destekli bir hostinge sahip olmanız yeterli olacaktır. WordPress dünyanın en çok tercih edilen açık kaynak kod CMS yapılarından biridir. Son istatistiklere göre dünya üzerinde var olan internet sayfalarının %30’u WordPress altyapısı ile oluşturulmuştur. Global çaptaki holdingler, devlet kurumları, gazeteler ve benzeri birçok şirketin WordPress altyapısını tercih ettiğini görebilirsiniz.

WordPress Güvenliği ve Sıkılaştırma Rehberi

WordPress Güvenliği ve Sıkılaştırma Rehberi; Bu sistem büyük bir başarı ve popülerlik elde etmiştir. Ancak bu popülerliğinin getirmiş olduğu etkenlerden biri de siber saldırganların dikkatini çekmektedir. Siber saldırganlar genel olarak popüler sistemler üzerinde özellikle de açık kaynak sistemleri ilgi ile takip ederler. Dünya genelindeki internet sayfalarının üçte birinin WordPress altyapısına sahip olması da siber saldırıların bir kısmının bu CMS yönetim sistemine yapılması kaçınılmaz bir gerçektir.

Duyuru Listemize Kayıt Olun, Güncel Eğitim Fırsatlarını Kaçırmayın!
Eğitimlerimizden haberdar olmak için listemize üye olmayı unutmayın.