2010 Yılı Türkiye Siber Tehditler Sıralaması

Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından gerçekleştirilen, 600 ayrı güvenlik uzmanın katıldığı “2010 Yılı Türkiye Siber Tehditler Sıralaması” isimli anket çalışmasının sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Ülkemizde siber güvenlik konusunda katılımın bu denli yüksek olduğu nadir çalışmalardan biri olan “2010 yılı Siber Tehdit Sıralaması” Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en kritik siber tehdit unsurlarını da ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre ülkemiz için siber tehditler arasında ilk 2’yi virüsler ve Ddos saldırıları oluşturuyor.

Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından yapılan anket, hem internet üzerinden online yöntemlerle, hem de güvenlik konusunda en önemli konferanslardan biri olan AnkaSec Güvenlik Konferansı’nda uzmanlara sorularak gerçekleştirildi.

Bu iki yöntemle toplanan bilgilere göre DDoS saldırıları her zaman olduğu gibi siber güvenlik alanındaki önemini koruyor. Ankete göre ortaya çıkan kayda değer sonuçlardan bir diğeri de kurumlar için halen en kritik tehlike virüsler ve kötü niyetli yazılımlardan kaynaklanıyor.

Çalışma, şirket çalışanlarının oluşturduğu tehditlerin de artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bilgi sızma/sızdırma oranı da azımsanmayacak derecede şirketler için problem unsuru olarak gözükmekte.

3 Yorum

  1. İstanbul DDoS Saldırıları, Korunma Yolları ve BotNet Sorunu Etkinliği | BİLGİ GÜVENLİĞİ AKADEMİSİ 7 Nisan 2011 22:27

    […] için siber saldırganların sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Türkiye Siber Tehditler Araştırması 2010 yılı sonuçlarına göre DDoS saldırıları, Türkiye için de en önemli tehditlerden birisi olarak karşımıza […]

  2. Türkiye 2010 Yılı DDoS Raporu | Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Blog 19 Şubat 2011 21:33

    […] 2010 Yılı Türkiye Siber Tehditler Sıralamasında DDoS tehditi Uygulamalı Ağ Güvenliği Eğitimi 7-9 Mart 2011(Ankara) » » […]

  3. Ankara DDoS Saldırıları, Korunma Yolları ve BotNet Sorunu Etkinliği | Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ Blog 26 Ocak 2011 00:00

    […] tercih ettiği  yöntemlerden birisidir. Türkiye Siber Tehditler Araştırması 2010 yılı sonuçlarına göre DDoS saldırıları, Türkiye için  de en önemli tehditlerden birisi olarak karşımıza […]

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Mail listemize üye olarak eğitim fırsatlarını kaçırmayın!
Eğitim ve ücretsiz etkinliklerizden haberdar olmak için e-posta listesimize üye olun!.